czwartek, 12 listopada 2015

Święto Niepodległości

Dnia 11.11.2015 uczestniczyłem w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Co roku świętowałem ten dzień w Bartoszycach. Tym razem jednak zostałem w swoim obecnym miejscu zamieszkania, czyli w Olsztynie.

Niepokojące jest to, że z roku na rok coraz mniej osób przywiązuje uwagę do tego święta. Maleje również liczba flag wywieszanych w oknach czy na balkonie. W moim bloku byłem jedynym, który to uczynił.

Flaga wywieszone przeze mnie
Jednym z punktów programu obchodów Święta Niepodległości w Olsztynie był pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej, służby celnej, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Wszystko miało miejsce na Placu Solidarności.
Na miejscu powróciła wiara w to, że Polacy pamiętają o tym dniu. Było dosyć sporo zainteresowanych.


Do wystawionego sprzętu ciężko było się dostać ze względu na dużą ilość dzieci, ale to dobrze - powinniśmy dbać o ich świadomość.

    

Na uwagę zasłużył sprzęt Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Tych dwóch jednostek żaden polak nie powinien się wstydzić. Moje zainteresowanie od razu wzbudziła tarcza balistyczna. Podobnych używają jednostki antyterrorystyczne, którymi się fascynuję. Nie mogłem więc przepuścić okazji przymiarki owej tarczy, podczas której Funkcjonariusz Straży Granicznej podczepił się do mnie chcąc pokazać publice jak wygląda poruszanie się oddziału z taką osłoną.

 

152 mm ahs DANA wz. 77 i Mobilna Stacja Radiolokacyjna N-31M


Niech żyje "wolna" Polska. Do zobaczenia za rok.